Corneliu LEU - SECOLUL SI DEMOCRATIA
Mariana Cristescu, Damen Passo Doble, Editura Nico, Târgu Mures, 2012

Fotbal - Baraj CM 2014: România, învinsa cu 3-1 de Grecia

Nationala de fotbal a Romaniei a fost invinsa de Grecia cu scorul de 3-1 (2-1), vineri seara, pe stadionul "Giorgios Karaiskakis" din Pireu, in prima mansa a barajului de calificare la Cupa Mondiala din 2014, si are sanse destul de reduse de a ajunge la turneul final din Brazilia.

Kostas Mitroglou (14, 66) si Dimitris Salpingidis (21) au marcat pentru gazde, iar pentru Romania a punctat Bogdan Stancu (19), un gol care poate cantari mult in perspectiva partidei retur.
Tricolorii au inceput bine meciul de la Pireu, cu o posesie prelungita si cu mai multa initiativa in primele zece minute. Marica nu a putut prelua o minge trimisa in careu (4), iar Torje si-a incercat sansa de la circa 30 de metri, fara a nimeri tinta (7).
Grecia a deschis scorul dupa primul sfert de ora, in urma unei faze fixe: Torje a acordat destul de usor o lovitura libera in flancul drept al apararii noastre, Holebas a trimis in careu, defensiva noastra a respins, dar a pe mingea a doua, aruncata de Salpingidis peste blocul nostru, Mitroglou a ramas singur, in pozitie evidenta de ofsaid, si a marcat: 1-0 (14).
Peste cinci minute Romania a reusit egalarea, tot dupa o faza fixa: Marica a scos o lovitura libera pe partea stanga a atacului nostru, Torje a executat excelent la bara a doua, de unde Stancu a trimis excelent dintr-un unghi foarte inchis: 1-1 (19).
Doar un minut a tinut bucuria, pentru ca grecii au revenit in avantaj pe tabela la capatul unei faze rapide, din doar cateva pase, care a destabilizat apararea noastra, iar Salpingidis a punctat din pasa lui Torosidis: 2-1 (21).
Jucatorii antrenati de Victor Piturca au cautat in continuare drumul spre poarta lui Karnezis, dar erau sa fie surprinsi de o contra in minutul 28, cand Samaras a finalizat modest, in bratele lui Lobont. Torosidis a tras pe langa poarta (36), la o incursiune pe partea drepta a atacului elen.
Cocis a avut si el o situatie notabila, in min. 39, dar a tras peste poarta.
Cele doua echipe au dus o lupta surda in repriza a doua, fara ocazii de gol, in care s-a riscat foarte putin, de fiecare parte cautandu-se greseala adversarului. Eroarea a fost comisa de apararea noastra, la o lovitura libera de pe partea stanga a atacului grec, Samaras a executat, Katsouranis a prelungit si Mitroglou a trimis in plasa: 3-1 (66).
Grecii au prins aripi si Katsouranis a fost si el aproape de gol, insa a luftat in careu (69). Lobont a salvat in fata lui Mitroglou, ramas singur cu portarul nationalei (72). Dupa acest moment de forcing, grecii au inceput sa faca antijoc cu toate mijloacele, iar tricolorii nu au reusit niciun moment sa contracareze metodele echipei gazda. Samaras a ratat ultima ocazie a meciului (90+4), reluare cu capul peste poarta.
Romania a facut un meci slab si a fost sanctionata la fazele fixe, eterna problema pentru tricolori. Echipa lui Piturca e obligata sa faca un joc de exceptie pentru a se califica la Mondialul brazilian.
Katsouranis si Alex Bourceanu, care au primit cartonase galbene, si Lazar, care a fost eliminat dupa ce a luat doua galbene in trei minute, vor fi suspendati pentru partida de marti de la Bucuresti.
Partida retur se va desfasura marti 19 noiembrie, pe Arena Nationala din Bucuresti (21,45). AGERPRES (editor: Mihai Tenea)