Corneliu LEU - SECOLUL SI DEMOCRATIA
Mariana Cristescu, Damen Passo Doble, Editura Nico, Târgu Mures, 2012

Baschet masculin: BC Mures, învinsa acasa de Szolnok în FIBA EuroChallenge

BC Mures a fost invinsa de formatia maghiara Szolnoki Olaj cu scorul de 85-72 (23-15, 19-27, 19-21, 24-9), marti seara, pe teren propriu, intr-un meci din grupa H a competitiei masculine de baschet FIBA EuroChallenge.
Vicecampioana Romaniei a inceput slab meciul si dupa primele zece minute era condusa cu 23-15. Muresenii au revenit in sfertul al doilea si scorul era egal la jumatatea intalnirii, 42-42. Meciul a fost echilibrat in continuare, dar in ultimele zece minute oaspetii s-au desprins decisiv si au castigat in cele din urma cu 85-72. Cel mai mare avantaj al ardelenilor a fost de sase puncte, 49-43 (min. 24), in timp ce maghiarii au condus si cu 16 puncte (67-83, min. 39).
Antrenorul Srecko Sekulovic, lipsit de cel mai bun jucator al sau, muntenegreanul Goran Martinic, a folosit la BC Mures urmatorul lot: Ionut Lupusavei 9 puncte, 3 recuperari, 2 pase decisive, Aleksandar Mladenovic 15 p, 5 rec, 1 pd, Vaidotas Peciukas 16 p, 1 rec, 4 pd, Ivan Ivanovic 9 p, 3 rec, 2 pd, Ivan Jelenic 6 p, 6 rec, 1 pd, Teodor Jucan 8 p, 2 rec, 1 pd, Tyrone Mitchell 9 p, 4 rec, 4 pd, Dan Paltinisanu 1 rec.
La Szolnoki Olaj au evoluat Balázs Simon 8 p, 12 pd, Akos Horvath 2 p, 3 rec, Akos Keller 16 p, 2 rec, 2 pd, David Vojvoda 22 p, 3 rec, 1 pd, Miljan Rakic 11 p, 5 rec, 1 pd, Willie Warren 4 rec, Marton Bader 6 p, 4 rec, 2 pd, Tomislav Ivosev 2 rec, Chris Oliver 13 p, 6 rec, 1 pd, Péter Lóránt 7 p, 3 rec, 1 pd.
Miercuri va avea loc meciul dintre Rilski Sportist Samokov (Bulgaria) si tmoki Minsk (Belarus).
BC Mures, care a debutat cu o victorie la Minsk, ocupa locul secund in grupa, cu 3 puncte, dupa Szolnok, 4 p. Rilski Sportist Samokov si tmoki Minsk au cate un punct.
Urmatorul meci al muresenilor va avea loc pe 19 noiembrie, in Bulgaria, cu Rilski Sportist.
AGERPRES (editor: Mihai Tenea)