Corneliu LEU - SECOLUL SI DEMOCRATIA
Mariana Cristescu, Damen Passo Doble, Editura Nico, Târgu Mures, 2012

Fotbal: Steaua - Celtic Glasgow 1-2, în meci amical

Steaua Bucuresti a fost invinsa de campioanei Scotiei, Celtic Glasgow, cu scorul de 2-1 (0-1), marti seara, la San Pedro de Alcantara (Spania), intr-un meci amical de fotbal.
La primul joc de pregatire din stagiul de la Marbella, Steaua a deschis scorul prin Stefan Nikolic (13), dar Celtic a intors scorul dupa pauza, in doar cateva minute, prin golurile marcate de Georgios Samaras (51) si Mohamed Bangura (54), doua doua nesinscronizari ale apararii ''ros-albastre''. Ambele centrari au venit de pe partea dreapta, pe care evolua atunci fundasul improvizat Prepelita.
Steaua a dominat meciul, mai ales in prima repriza, cand a avut si o bara, prin Adi Popa (38). Au mai ratat ocazii bune si Rusescu (48), Latovlevici (60) si Rocha (70). Wilson (9) si Brown (70) au primit cartonase galbene.

Portarul stelist Ciprian Tatarusanu s-a accidentat la incalzire si a fost menajat de antrenorul Laurentiu Reghecampf. AGERPRES