Corneliu LEU - SECOLUL SI DEMOCRATIA
Mariana Cristescu, Damen Passo Doble, Editura Nico, Târgu Mures, 2012

Fotbal - EURO 2012: Suedia - Franta 2-0, dar francezii merg mai departe

Echipa de fotbal a Suediei a invins Franta cu scorul de 2-0 (0-0), marti seara, pe Stadionul Olimpic din Kiev, in grupa D la EURO 2012, dar numai francezii merg in sferturile de finala ale competitiei care are loc in Polonia si Ucraina (8 iunie - 1 iulie). Suedia a reusit o victorie frumoasa de palmares, prima in competitie, prin golurile marcate de Zlatan Ibrahimovic (54) si Sebastian Larsson (90+1). Franta, care a jucat modest in acest meci, va juca in sferturile de finala cu Spania, campioana europeana si mondiala en titre. Suedia, deja eliminata din competitie dupa primele sale doua meciuri, a inceput foarte bine partida si a avut doua ocazii in primele minute de joc, prin Toivonen (3) si Larsson (4), lovituri de cap care au creat pericol la poarta lui Lloris. Ribery a semnat prima sansa clara de gol a francezilor, dar sutul sau din unghi a fost respins de Isaksson (8). Peste doar doua minute, Ben Arfa a sutat puternic, dar peste poarta (10). Scandinavii au ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, prin Toivonen, care a scapat singur dupa gafa lui Mexes, l-a driblat pe Mexes, dar sutul sau din unghi a lovit doar bara (10). Au mai existat faze periculoase la ambele porti, dar cele mai clare au fost de partea francezilor, mai prezenti in joc in prima parte. Ben Arfa a tras peste transversala (35), iar Ribery a fost blocat in momentul sutului la 16 metri de Mellberg (45). Dupa pauza, prima ocazie a avut-o Franta, prin Benzema, al carui sut a trecut pe langa poarta (51). Suedia a reusit sa deschida scorul in min. 54, cand Larsson a centrat, iar Ibrahimovic a inscris un gol de senzatie, cu o executie acrobatica, din voleu. ''Les Bleus'' au acuzat socul si Lloris a avut mult de furca , la sutul lui Wilhelmsson (57) si reluarea lui Mellberg (58). Franta a depasit momentul de slabiciune si a reluat ofensiva la poarta lui Isaksson, care s-a remarcat in min. 71, la sutul lui M'Vila. Francezii au cerut penalty in doua situatii, dupa ce mingea a atins mana unui suedez, dar arbitrul a lasat jocul sa continue. Menez a fost aproape de egalare (82), dar Isaksson a salvat din nou, dupa care Giroud a trimis mingea cu capul pe langa poarta (83). Suedia a marcat si al doilea gol in prelungiri, pe o contra, prin Larsson, dupa ce Holmen trimisese mingea in bara (90+1). Pentru Franta acest esec inseamna sfarsitul unei serii de 23 de meciuri consecutive in care nu a pierdut. AGERPRES