Corneliu LEU - SECOLUL SI DEMOCRATIA
Mariana Cristescu, Damen Passo Doble, Editura Nico, Târgu Mures, 2012

Rezultate din Liga I

Rezultatele inregistrate sambata in preliminariile CM 2010, zona Europa

Campioana Europei, Spania, a invins, sambata, pe teren propriu, pe Belgia, scor 5-0, intr-un meci din Grupa a 5-a preliminara si se mentine pe primul loc, cu maximum de puncte din cele 7 partide disputate, informeaza FIFA.

GRUPA 1

Danemarca - Portugalia 1-1 (Bendtner 42 ; Liedson 86)

Ungaria - Suedia 1-2 (Huszti 79-penalty ; Mellberg 8, Ibrahimovic 90)

Clasament: 1. Danemarca 17p (7 meciuri), 2. Ungaria 13p (7m), 3. Suedia 12p (7m), 4. Portugalia 10p (7m), 5. Albania 6p (8m), 6. Malta 1p (8m).

Urmatoarea etapa: Malta - Suedia, Albania - Danemarca, Ungaria - Portugalia (9 septembrie)

GRUPA 2

Moldova - Luxemburg 0-0

Israel - Letonia 0-1 (Gorkss 60)

Elvetia - Grecia 2-0 (Grichting 83, Padalino 88)

Clasament: 1. Elvetia 16p, 2. Grecia 13p, 3. Letonia 13p, 4. Israel 9p, 5. Luxemburg 5p, 6. Moldova 2p (toate au cate 7 meciuri disputate).

Urmatoarea etapa: Israel - Luxemburg, Moldova - Grecia, Letonia - Elvetia.

GRUPA 3

Polonia - Irlanda de Nord 1-1 (Lewandowski 80 ; Lafferty 38). Stelistul Pawel Golanski a fost titular la gazde.

Slovacia - Cehia 2-2 (Sestak 60, Hamsik 73-penalty / Pudil 69, Baros 83).

Clasament: 1. Slovacia 16p (7m), 2. Irlanda de Nord 14p (8m), 3. Polonia 11p (7m), 4. Slovenia 11p (7m), 5. Cehia 9p (7m), 6. San Marino 0p (8m).

Urmatoarea etapa: Cehia - San Marino, Irlanda de Nord - Slovacia, Slovenia - Polonia (9 septembrie).

GRUPA 4

Azerbaidjan - Finlanda 1-2 (Mammadov 49 ; Heikkinen 74, Pasanen 86)

Rusia - Liechtenstein 3-0 (Berezutki 17, Pavliucenko 39, 54 - ambele din penalty). Meciul a fost arbitrat de o brigada din Romania, formata din centralul Augustus Constantin si asistentii Adrian Vidan si Octavian Sovre.

Clasament: 1. Germania 19p, 2. Rusia 18p, 3. Finlanda 13p, 4. tara Galilor 9p, 5. Azerbaidjan 1p, 6. Liechtenstein 1p (toate au cate 7 meciuri disputate). Urmatoarea etapa: Liechtenstein - Finlanda, Tara Galilor - Rusia, Germania - Azerbaidjan (9 septembrie).

GRUPA 5

Armenia - Bosnia 0-2 (Ibricic 6, Muslimovic 73). La gazde, fotbalistii lui FC Timisoara, Artiom si Arman Karamian, au fost integralisti.

Turcia - Estonia 4-2 (Sanli 29, 73, Yildirim 37, Turan 63 ; Voskoboinikov 7, Vassiljev 53)

Spania - Belgia 5-0 (Silva 41, 68, Villa 49, 85, Pique 50).

Clasament: 1. Spania 21p, 2. Bosnia 15p, 3. Turcia 11p, 4. Belgia 7p, 5. Estonia 5p, 6. Armenia 1p (toate echipele au disputat cate 7 meciuri).

Urmatoarea etapa: Armenia - Belgia, Bosnia - Turcia, Spania - Estonia (9 septembrie).

GRUPA 6

Ucraina - Andorra 5-0 (Iarmolenko 19, Milevski 45, 90-penalty, Sevcenko 73-penalty, Selezniov 90-penalty).

Croatia - Belarus 1-0 (Rakitic 24).

Clasament: 1. Anglia 21p (7m), 2. Croatia 17p (8m), 3. Ucraina 14p (7m), 4. Belarus 9p (7m), 5. Kazahstan 3p (7m), Andorra 0p (8m).

Urmatoarea etapa: Belarus - Ucraina, Andorra - Kazahstan, Anglia - Croatia (9 septembrie).

GRUPA 7

Austria - Insulele Feroe 3-1 (Maierhofer 1, Janko 16, 69-penalty ; Olsen 83).

Franta - Romania 1-1 (Henry 48 ; Escude 56-autogol)

Clasament: 1. Serbia 18p, 2. Franta 14p, 3. Austria 10p, 4. Lituania 9p, 5. Romania 8p, 6. Insulele Feroe 1p (toate echipele au disputat cate 7 meciuri).

Urmatoarea etapa: Insulele Feroe - Lituania, Serbia - Franta, Romania - Austria (9 septembrie).

GRUPA 8

Bulgaria - Muntenegru 4-1 (Kisisev 45, Telkiski 49, Berbatov 85-penalty, Domovciski 90 / Jovetic 8). Rapidistul Vladimir Bozovic a fost titular la oaspeti.

Georgia - Italia 0-2 (Kaladze 57-autogol, 67-autogol).

Cipru - Irlanda 1-2 (Elia 30 / Doyle 5, R. Keane 83).

Clasament: 1. Italia 17p (7m), 2. Irlanda 16p (8m), 3. Bulgaria 11p (7m), 4. Cipru 5p (7m), 5. Muntenegru 4p (7m), 6. Georgia 3p (8m).

Urmatoarea etapa: Muntenegru - Cipru, Italia - Bulgaria (9 septembrie)

GRUPA 9

Scotia - Macedonia 2-0 (Brown 56, McFadden 80)

Islanda - Norvegia 1-1 (Gudjohnsen 29 ; Riise 10). Partida a fost arbitrata de o brigada din Romania, formata din centralul Alexandru Tudor si asistenti Cristian Nica si Aurel Onita.

Clasament: 1. Olanda 21p (calificata), 2. Scotia 10p (7m), 3. Norvegia 7p (7m), 4. Macedonia 7p (7m), 5. Islanda 5p (8m). Urmatoarea etapa: Norvegia - Macedonia, Scotia - Olanda (9 septembrie). (Realitatea.net)

Bookmark and Share
Tipareste acest articol
O noua aparitie editoriala - Elena Chirita
STEFAN CUCU - „EMBLEMATIC FILOLOG CLASIC ROMÂN DE AZI”
Coperta Carte - Elena Chirita
Elena Chirita - Cum vorbim in public
Madalina Corina Diaconu
Madalina Corina Diaconu
Lazar Ladariu –„Secunda de pamânt”
HOLOCAUST. Destine la rascruce
Elena Chirita - POLITICA SI DIPLOMATIE - interviuri
Mariana Cristescu - Trandafirii desertului
Pentru Credinta, Neam si Tara de Lazar Ladariu si Mariana Cristescu
Locations of visitors to this page