Corneliu LEU - SECOLUL SI DEMOCRATIA
Mariana Cristescu, Damen Passo Doble, Editura Nico, Târgu Mures, 2012

Fotbal - Europa League: Rapid - Legia Varsovia 0-1 Bucuresti,

21 oct /Agerpres/ - Rapid Bucuresti a fost invinsa de Legia Varsovia cu scorul de 1-0 (0-0), care are loc joi seara, pe Arena Nationala din Capitala, in Grupa C a Europa League la fotbal: Unicul gol al partidei a fost reusit de Miroslav Radovic (72). Legia a inceput mai incisiv la Bucuresti si a avut prima mare ocazie in min. 7, cand Coman a salvat un gol ca si facut in fata lui Radovic. Giulestenii au revenit in joc si au avut doua situatii bune, prin Pancu (15), care a tras putin peste poarta din lovitura libera, si Herea (19), autorul unei actiuni frumoase, incheiata cu ofsaid la N. Grigore. Coman s-a remarcat si in min. 23, cand a scos cu greutate sutul lui Borysiuk, de la marginea careului. Rapid l-a pierdut pe Roman (accidentat) si nu a reusit sa isi creeze alte ocazii, jocul fiind destul de echilibrat. Totusi, Kuciak, fost portar al Vasluiului, a avut o interventie buna in prelungirile primei reprize, cand a respins in corner sutul lui Deac (45+1). Rapid a evoluat mai bine dupa pauza, dar ocaziile au intarziat sa apara. Deac a tras modest (57), in schimb oaspetii au avut situatii bune de gol, prin Rybus (68) si Radovic (69). Polonezii au deschis scorul in min. 72, prin sarbul Miroslav Radovic, care a reluat cu capul lovitura libera executata excelent de Rybus: 0-1. Rapid a cautat egalarea, Sburlea a avut o buna ocazie (88), dar Kuciak a respins in corner, dupa care Filipe Teixeira a tras peste poarta (89). Ultima ocazie a giulestenilor a fost sutul-centrare al lui Deac (90+2), retinut de Kuciak la radacina barei. Legia a jucat mai bine si a obtinut o victorie meritata, care o face favorita la locul doi si la calificarea in saisprezecimile de finala. Suporterii polonezi, cateva mii, au fost evacuati din tribune inaintea primei reprize, dar au revenit la pauza, manifestandu-se zgomotos. Rapid va juca pe 3 noiembrie partida revansa cu Legia, la Varsovia. Rapid Bucuresti - Legia Varsovia 0-1 (0-0) A marcat: Miroslav Radovic (72). Bucuresti, Arena Nationala: 20.000 spectatori Europa League - Grupa C Au evoluat echipele: Rapid Bucuresti: 1. Danut Coman - 2. Rui Duarte, 4. Marcos António (capitan), 16. Ovidiu Burca, 19. Vladimir Bozovic - 5. Dan Alexa, 8. Nicolae Grigore (21. Sabrin Sburlea, 81) - 14. Mihai Roman (80. Filipe Teixeira, 27), 10. Ovidiu Herea (9. Cássio, 88), 7. Ciprian Deac - 11. Daniel Pancu. Antrenor: Razvan Lucescu. Rezerve neutilizate: 89. Catalin Straton - 3. Ezequias, 15. Cristian Oros, 20. Stefan Grigorie. Legia Varsovia: 12. Dusan Kuciak - 2. Artur Jedrzejczyk, 6. Michal Zewlakow, 17. Marcin Komorowski, 14. Jakub Wawrzyniak (25. Jakub Rzezniczak, 81) - 16. Ariel Borysiuk, 21. Ivica Vrdoljak (capitan) - 32. Miroslav Radovic, 5. Janusz Gol (9. Manú, 63), 31. Maciej Rybus (33. Michal Zyro, 90) - 28. Danijel Ljuboja. Antrenor: Maciej Skorza. Rezerve neutilizate: 84. Wojciech Skaba - 15. Inaki Astiz, 18. Michal Kucharczyk, 27. Rafal Wolski. Arbitru: Fernando Teixeira Vitienes; arbitri asistenti: Juan Carlos Yuste Jiménez, Victoriano Diaz Casado; arbitru de rezerva: José Luis Gonzalez Gonzalez; arbitri asistenti aditionali: Carlos Clos Gómez, César Muniz Fernández (toti din Spania). Cartonase galbene: Wawrzyniak (49). AGERPRES ID: 2358361; Data: 2011-10-21 17:44:55; Redactori: liv/liv