Germania(alb-negru) – Anglia(rosu)Fotbalul este un joc in care 22 de oameni alearga dupa o minge si la sfarsit castiga Germania.

Arbitrul Jorge Larrionda din Uruguay va fluiera aceasta partida.

Meciul e disputat de la inceput.

Minutul 4: Ozil(D) scapa James(A) scoate in corner.

Fiecare echipa are grija sa nu greseasca.

Nu se joaca stilul "ura tot inainte", respectul fata de adversar e vizibil la ambele echipe.

Alb-negrii au mai mult balonul in picior.

Raportul suturilor la poarta e 3:0 pentru Germania.

Minutul 20: Neuer(D) degajeaza pana in careul advers , Klose(D) fuge, Upson(A) vine prea tarziu si Klose(D) o trimite pe sub James(A) in plasa.

E 1:0 pentru Germania.

Englezii isi revin greu din soc.

Germania domina in continuare.

Minutul 30: Klose(G) - Muller(G) - Klose(G) si acesta singur cu portarul nu poate de data asta trece balonul de acesta.Minutul 31: Defoe(A) trimite cu capul in bara transversala, dar a fost in pozitie de ofsaid.

Minutul 32: Muller(G) - Ozil(G) - Muller(G) - Podolski(G) sut dintr-un unghi inchis si mingea intra in plasa printre picioarele lui James

E 2:0 pentru Germania.

Deocamdata alb-negrii ii demonteaza pe rosii.

Minutul 34: Lampard(A) la Millner(A) si mingea trece de Neuer(D), dar Lahm(D) scoate cu piciorul de pe linia portii.

Klose(D) produce panica in careul rosilor.Minutul 37: Un corner Gerard(A), Upson(A) loveste cu capul, Neuer(D) iese dar nu are mingea, care se opreste in plasa.

Una din regulile de baza pentru portari, daca iese din poarta trebuie sa prinda mingea.

E 2:1 pentru Germania.

Minutul 38: sutul lui Lampard(A) loveste bara, cade dupa linia portii si revine in teren unde Neuer(D) o prinde si o degajeaza rapid.

Arbitrii nu dau golul, care a fost un gol clar.

Golul de pe Wembley, din finala campionatului mondial din 1966, s-a razbunat!!

Englezii preseaza acum puternic si germanii fug dupa minge, dar totusi reusesc sa inchida culoarele cu o disciplina tactica de invidiat.

E minutul 45 si e pauza.

Repriza a doua.

Englezii incep mai bine.Minutul 52: Lampard(A), o lovitura libera de la 35 de metri trozneste in bara transversala a portii lui Neuer(G).Minutul 53: Klose(D) fura o minge , e in careu, dar obtine doar un corner.Minutul 57: O pasa slaba inapoi, a lui Lahm(D) si Neuer(D) trebuie sa iasa si sa riste o accidentare ca sa-i i-a mingea din picioarele lui Rooney(A).Minutul 59: Muller(D), Muller(D), sut si trece putin de tot pe langa bara.

Englezii preseaza si ocaziile periculoase la poarta germanilor se inmultesc acum.

Alb-negrii isi creaza ocazii prin contra-atacuri rapide.

Apararea englezilor e inceata si greoaie.Minutul 66: Contra atac Muller(D), Schweinsteiger(D), Muller(D) sut si gol.

E 3:1 pentru Germania.

Ce simplu poate fi fotbalul!Minutul 69: Contra atac Ozil(D),.... Ozil(D) e in careul englez, il vede pe Muller(D) care vine ca un accelerat, o pasa inteligenta, un joc perfect, Muller(D) sut si gol.

E 4:1 pentru Germania.

In continuare se joaca cu o minge pe teren si......

fotbalul este un joc in care 22 de oameni alearga dupa o minge si la sfarsit castiga Germania,

.............spunea nationalul englez Gerry Linecker si avea dreptate

Arbitrul care in afara de golul pe care nu l-a dat a arbitrat bine, fluiera finalul meciului.Germania – Anglia 4:1.

Calificata in sferturi de finala este GERMANIA

Stadionul Soccer City in Johannesburg/ ora 2030

Argentina(albastru-alb) –Mexic(verde-alb)

Pot fii mexicanii buturuga mica?

Roberto Rosetti din Italia conduce partida.

Argerntinienii joaca total ofensiv, dar va functiona?

Mexicul domina surprinzator.

Mesi un mesias al Argentinei aduce nerv in partida, dar deocamdata atat.

Frecventa suturilor pe poarta in acest joc e impresionanta.

Dupa 15 minute, focul de paie e stins, se joaca tactic.

Mexicanii se apara disciplinat si tactic perfect.

Acum se joaca fotbal de tipul, cine tine mingea mai mult.

Se pare ca Argrentina, dar ...................Minutul 26: Gol pentru Argentina, mexicanii protesteaza, a fost ofsaid, toata lumea vede asta , dar nu si arbitrul de tuse!!!

Deci Tevez(A) inscrie un gol, dupa un pas al lui Mesi(A)

E 1:0 pentru Argentina, total nemeritat!.

Minutul 31: Higuain(A) , la o greseala fatala a lui Osorio(M) inscrie fara probleme .Acum e ....

E 2:0 pentru Argentina.

si Mexicul greseste in aparare de si se ridica parul maciuca.

Acum argentinienii domina total.

Mexicanii dezorientati, debusolati, nu mai produc nimic decat faulturi.

Argentina are ocazii mari, dar mingea nu intra inca in plasa.

Mexicul mai are o ocazie periculoasa in prelungiri, dar nu iese nimic.

Restul e neinteresant, ca rezultat, si ca fotbal.

Arbitrul fluiera pauza.

Dar dupa fluierul final, se creaza o gramada neordonata in zona de coaching a lui Maradona, care arata ca mexicanii ca si argentinienii au sange firbinte!!

In final tosi se duc la cabine.

Argentina incepe in forta si Tevez(A) le arata cum se joaca fotbalul.

Ca un tango!Minutul 52: Tevez(A) primeste minga si de la 20 de metri cu doi aparatori in spate o baga in plasa.

E 3:0 pentru Argentina.

Restul e poveste.

Mexicanii lupta pentru onoare, dar mjloacele lor tehnice sunt limitate.

In minuul 70 un argentinian scoate de pe linia portii .

Mai sunt 20 de minute.Minutul 71: Hernandez(M) inscrie cu un sut frumos, pentru mexicani.