Campionatul mondial de fotbal - Africa de Sud - 2010 (X)

(Grupa F)

Stadionul Free State in Mangaung / ora 1330

Slovacia(alb) – Paraguay(rosu-albastru)

Cele trei puncte sunt vitale pentru ambele echipe.

Eddy Mailett „ experienta garla“din arhipelagul Seychelle la al doilea meci din CM pe care il fluiera. Se vede ca cei de la FIFA, au pierdut lista cu primii 100 de arbitri din lume!

Minutul 3: Santa Cruz(P) sut surprinzator de la 16 m si portarul Mucha(S) poate sa se remarce

Ros-albastrii au mai mult din joc in aceste prime minute, fara a reusi sa fie  un pericol pentru poarta lui Mucha(S).

Minutul 19: Un corner si Da Silva(P) trece cu capul pe langa minge.

Minutul 20: Valdez pe extrema centreaza si Riveros(P) preia dintr-o bucata la firul ierbii, portarul Mucha(S) retine

Minutul 24: sut periculos Valdez(P), pe langa bara.

Paraguayul domina  clar partida, slovacii incearca sa se apere.

Minutul 27: Barrios(P) din glezna, da pasul mortal la Vera(P) printre doi albi si acesta cu un sut destept cu ristul, o trimte in plasa.

E 1:0 pentru Paraguay

Suntem in minutul 33 si slovacii ajung doar pentru a doua oara in careul ros-albastrilor.

Minutul 35: Centrare buna dar Vittek(S) nu ajunge la minge.

Minutul 37:Kozac(S) executa primul corner pentru slovaci, Salata(S) sare la cap si trimite mingea peste bara.

Minutul 39:Santa Cruz(P) care e in careu preia mingea si hotareste sa nu centreze la Valdez(P) care era liber, ci suteaza. Dar mingea e din nou prinsa de portarul slovac.

Minutul 44:Lovitura libera Valdez(P) de la 20 de metri, in zid.

Paraguayul e mai bun, slovacii doar au reactionat si pot fi multumiti ca nu e decat 1:0.

Arbitrul care de data asta a fluierat ceva mai bine ca in primul meci fluiera finalul reprizei.

Repriza a doua.

Slovacii si-au baut in pauza probabil cafeaua, caci par mai treji.

Dar Paraguayul are o aparae solida care face ce trebuie, adica dezamorseaza atacurile albilor inainte de propriul careu de 16 metri.

Mucha(S) trimite regulat mingile in aut, ceea ce nu ii ajuta pe proprii atacanti.

Slovacii care acum au mingea mai des, nu lasa impresia ca ar putea deveni periculosi pentru poarta lui Villar(P).

Actiunile Paraguayului sunt mai bine jucate si mai periculoase.

Jocul il fac acum albii, dar sunt incorsetati de tactica.

Minutul 72: Contra atac frumos, centrare Santa Cruz(U), un cap periculos Vera(U) care trece foarte putin pe langa poarta.

Mai e un sfert de ora si Slovacia ar trebui sa marce, ca sa mai aiba sanse de a trece de grupe.

Dar ei plimba mingea de la stanga la dreapta si nu inainte.

Paraguayul schimba doi oameni dar pe pozitie deci nu schimba nimic tactic.

Slovacii schimba doi oameni intaresc ofensiva, sa vedem ce iese.

Minutul 86: O lovitura libera pentru Paraguay, trei ros-albastrii stau in careu cu mingea in fata, iar albii privesc, timpul parca s-a oprit in loc. In sfarsit unul o impinge la Riveros(P) care cu stangul  suteaza imparabil.

Meciul e in fond jucat.

In ultimele minute plus cele 4 minute de prelungiri, slovacii se arunca in atac  dar nu iese nimic.

Meciul a apartinut ros-albastriilor care au castigat majoritatea duelurilor om la om in mijlocul terenului, deci au invins pe merit.

Meciul se incheie cu 2:0 pentru Paraguay.

(Grupa F)

Stadionul  Mbombela in Nelspruit/ ora 1600

Italia (albastru) – Noua Zeelanda(alb)

Italia vincera, asta e clar ca lumina zilei

Arbitrul Carlos Battres din ... ..... ghici ghicitoarea mea....... Guatemala (suna ca Brazilia, nu?) va conduce partida.

Kiwi nu par impresionati de campionii mondiali, joaca defensiv si incearca cu mingi lungi sa sunteze centrul terenului.

Italienii  asa cum ne-am asteptat ofensivi.

Si acum surpriza surprizelor!

Minutul 7: Lovitura libera pentru Kiwi. Lung in careu, Reid(NZ) cu capul, Canavarro(I) greseste si

Smelz(NZ) care prime?te nea?teptat mingea in careul de 5 metri o impinge in plasa.

E 1:0 pentru Noua Zeelanda!!!!

La reluare se pare ca a fost un ofsaid, dar e greu de apreciat.

Noua Zeelanda sta acuma sub presiune, italienii sunt peste ei.

Minutul 8: Faza parca trasa la indigo, de data asta la poarta lui Paston(NZ), dar acesta prinde.

Minutul 18: Corner Pepe(I) si Chielinii(I) dintr-o pozitie buna, trage prost.

Italienii preseaza si preseaza, dar albii rezista deocamdata bine, ajutati substantial de portarul lor.

Minutul 27: Montolivo(I) sut bomba de la 25 de metri, mingea se rasuceste curios, loveste bara dreapta pe interior, dar iese in afara.

Ce ocazie.

Golul pluteste in aer.

Minutul 29: Toni Smith(NZ) il trage pe de Rossi(I) de tricou in careu.

Smith(NZ) vede galben si arbitrul fluiera absolut corect 11m.

Iaquinta(I) executa frumos in coltul stang, in timp ce Paston(NZ) zboara in  coltul opus si e gol.

E 1:1

Italienii controleaza jocul, care se desfasoara acuma, in majoritatea timpului, numai pe o jumatate de teren, cea a albilor.

Ocazii sunt, dar suturile italienilor trec pe langa poarta.

Un lucru e sigur, asa cu forta prin mijlocul careului italienii nu au sanse.

Kiwi stiu cum se joaca „la gramada” de la celebri lor conationali All Blacks.

Minutul 45: sut De Rossi(I) cu efect de la distanta, Paston(NZ) respinge cu greu.

Minutul 46: Un corner, inca un corner, dar Kiwi scapa cu fata curata.

Prima repriza e gata.

Kiwi doar se lupta, caci sa joci combinativ contra Italiei ar fi pentru cunostintele lor tehnice, o greseala fatala.

Minutul 45: Sutul lui Di Natale(I) il solicita la maximum pe Paston(NZ).

Meciul revine la forma initiala.

Italienii fac jocul si domina mijlocul terenului.

Albii se straduiesc sa-i incurce si reusesc.

Italienii joaca static, omul fara minge sta, nu fuge, nu au un „creativ” care sa faca jocul rapid, care sa dea pasul decisiv. Asta s-ar putea sa-i coste.

Minutul 61: Iaquinta(I) are o jumatate de ocazie.

Albii ies rar din aparare, dar atunci cu pase foarte lungi  spre careul advers.

Minutul 63: Vicelich(NZ) un sut dintr-o bucata, o bomba, care daca nu trecea pe langa bara se oprea precis in plasa.

Nu este un meci frumos, Kiwi sunt iarasi cu 11 jucatori in propriul careu, iar italienii incearca si incearca dar nu reusesc.

Minutul 70 : Montolivo(I) sut de la 25 de metri si Paston(NZ) zboara si respinge cu o mana  .

Frumoasa faza, frumoasa parada.

Mai e un sfert de ora.

Italienii devin nervosi, incearca sa accelereze ritmul.

Lovitura libera pentruitalieni, dar  nimeni nu intelege ce vor, caci mingea i-a un drum intortocheat spre linia de tusa.

Mingile vin in careul Neo Zeelandez dar albastrii ajung pe locul doi la minge.

Acum stau 21 de jucatori in careul  de 16 metri al albilor.

Si terenul e asa de mare.

Din nou cap peste poarta, din nou sut la poarta, pe langa poarta.

O clipa de neatentie si tanarul Wood(NZ) scapa, Canavaro(I) greseste din nou. Sutul foarte bun al lui Wood(NZ) depaseste portarul italian si rade bara din stanga pe exterior.

Asta mai lipsea un gol.

Asta ar fi fost intradevar o incununare a neputintei italiene.

Minutul 88 :  Camoranezii(I) sut pe poarta si Peston(NZ) apara din nou excelent.

Cred ca acest portar este fara discutie omul meciului.

Minutul 90 : Zambrotta(I) sut si mingea nu reuseste sa se strecoare prin multimea de picioare din fata portii albilor, deci se supara si iese afara.

Ultimele minute, Kiwi trag de timp, nu mai au putere si se aude fluierul final.

Senzatia s-a produs.

Noua Zeelanda obtine un egal in meciul cu campioana mondiala!!!!

Ei sarbatoresc asta ca o victorie si au dreptate.

Au luptat pana la epuizare.

Ma scuz daca ma repet:

Trebuie sa readuc pe tapet faptul ca Noua Zeelanda nu are un campionat de fotbal propriu.

Concluzii:

Paraguayul are acum 4 puncte si inca un meci de jucat cu Noua Zeelanda.

Dar dupa ce am vazut nu mai te poti pronunta, deci au toate sansele sa intre in optimi.

Slovacia mai are Italia in fata si un singur punct.

In principiu fara sanse, dar in grupa asta orice e posibil.

Italia ce sa mai spui? Ceva nu functioneaza.

Noua Zeelanda e fantastica, nu ca fotbal, dar ce spirit de lupta! ce rezultate!

(Grupa G)

Stadionul  Soccer City din Johannesburg/ ora 2030

Brazilia (galben-albastru) – Coasta de fildes (verde-alb)

Un meci intre doua marimi ale fotbalului.

Un „Who is Who” al fotbalului se va afla aici pe gazonul verde.

Stephane Larroy din Franta, poate fluiera in sfarsit european.

Minutul 1: Rubinho(B) primul sut spre poarta lui Barry(CF)

Jocul e disputat de la inceput.

Deocamdata se combina mult la mijlocul terenului.

Brazilienii mai tehnici, Coasta de Fildes (Ivorii) mai activi.

Vedem doua lovituri libere la poarta lui Cesar(B) fara urmari.

Se joaca cu foarte mult respect pentru adversar de ambele parti.

Minutul 17: Corner, mingea vine la Rubinho(B) care o suteaza peste poarta.

E un meci in care astepti sa vezi ceva, dar deocamdata astepti:

Minutul 25: Rubinho(B) la Kaka(B) si acesta cu simt o impinge printre doi aparatori la Luis Fabiano(B) care cu un sut fulminant de la 12 metri lateral dreapta, introduce balonul, sub bara transversala, in plasa.

E 1:0 pentru Brazilia.

Minutul 30.

Brazilienii sunt acuma clar superiori.

Ivorii s-au retras in propria jumatate de teren, chiar si starul lor Didier Drogba(CF).

Au trecut 35  de minute.

Ivorii ies la joc pe contra atac si au doua suturi cat de cat periculoase la poarta lui Cesar(B), care retine.

Ei nu reusesc sa intre in careul de 16 metri al brazilienilor a caror aparare sta ca o stanca.

Au trecut 45 de minute care intr-un fel ne-au deceptionat.

Jocul nou al echipei Braziliei orientat strict pe rezultat, le-a luat ceva din focul acela de samba cu care eram obitnuiti si pentru care ii iubeam.

Brazilienii plimba mingea pana la mijlocul terenului si inapoi, asteptand ca ivorii sa deschida culoarele de atac.

Si in sfarsit un „one man show” brazilian.

Minutul 50: Luis Fabiano(B) trece de  Zocora(CF), de Toure(CF), lasa mingea sa-i alunece pe picior si-l executa pe portarul Barry(CF).

E 2:0 pentru Brazilia.

Eficienta maxima, primul sut pe poarta primul gol, al doilea sut al doilea gol.

Minutul 54: Drogba(CF) cu un cap superb trimite mingea milimetric pe langa bara.

In sfarsit o stafeta care ne dovedeste clasa brazilienilor.

Minutul 62: O combinatie in viteza si Kaka(B) singur la 8 metri de poarta suteaza direct, portarul Barry reuseste sa pareze.

Suntem tot in.....

Minutul 62: Din nou Kaka(B), o centrare ca la carte de pe stanga si Elano(B) care e exact unde trebuie sa fie un atacant si introduce mingea in plasa.

E 3:0 pentru Brazilia.

Brazilienii joaca, in sfarsit ce am asteptat.

Ivorii incearca sa reduca din scor si din pacate devin duri, faultand urat.

Minutul 72: Romaric(CF) trimite o bomba dupa care Cesar(B) se intinde bine.

Minutul 75: Contra atac, Gervinho(CF) fuge singur in careul brazilian, dar e stopat si scos pe extrema, deci pune mingea inapoi la Toure(CF) care o lobeaza la Drogba(CF) si acesta cu capul o introduce in plasa.

E 3:1 pentru Brazilia.