Stadionul Durban in Durban / ora 1330

Olanda(portocaliu- negru) – Japonia(alb-albastru)

Portocala mecanica cu o echipa de superstari contra

Japoniei care vin dupa o victorie contra Camerunului.

Hector Baldassi din Argentina speram ca va fluiera asa cum a facut la primul meci, Bine!

Cum era de asteptat, olandezii combina de la inceput frumos, folosind toata latimea terenului, iar japonezii fug dupa minge.

Minutul 6: Lovitura libera Van der Vaart(O), dar doar intr-un om al televiziunii, care vroia sa instaleze o camera de luat vederi in spatele portii.

Minutul 9: Lovitura libera de la 20 de metri, Sneijder(O)  putin peste bara.

Minutul 11: Contra atac japonez si Nagatomo(J) suteaza pe langa poarta.

Dupa 15 minute, posesia balonului:

Olanda 80%

Japonia 20%

Careul japonez este o fortareata.

Olandezii incearca sa-i atraga pe alb-albastrii spre mijlocul terenului dar nu reusesc.

Japonezii raman perfect organizati in propria jumatate de teren, iar portocalii se lovesc de fiecare data de ei, ca de un zid.

E minutul 25, olandezii devin nervosi si pasele lor nu mai sunt asa de precise, iar japonezii fug si fug ca „iepurasul Duracell”.

Meciul se echilibreaza.

Minutul 36: Lovitura libera de la peste 30 de metri si Tulio(J) reuseste sa sara peste inaltii aparatori olandezi si trimite mingea usor peste bara transversala.

Acum e randul japonezilor sa atace si sa puna probleme apararii portocalii, dar loviturile libere pe care le obtin, nu sunt executate astfel incat sa-l sperie peportarul olandez.

Olandezii deceptioneaza in aceasta faza a jocului.

Si asa au trecut cele 45 de minute fara o ocazie serioasa de gol.

Repriza a doua.

Olandezii incep mult mai incisivi.

Minutul 48: O combinatie frumoasa, o centrare, un cap periculos Van Persie(O), dar Kawashima(J) retine obiectul muncii.

Din nou o lovitura libera pt portocalii, apoi un corner, dar japono-brazilianul Tulio(J) respinge suveran de ambele dati.

Presingul olandez i-a forme tot mai concrete.

Minutul 48: Centrare Van der Vaart(O), cap Van Persie(O)  la Sneijder(O)  care suteaza fulminant, mingea se invarte si portarul Kawashima(J) o boxeaza ................in plasa. Ce greseala!

E 1:0 pentru Olanda.

Acum japonezii sunt cei care trebuie sa faca jocul si sa fie ofensivi.

Urmeaza doua suturi ale  fiilor din Tara Soarelui Rasare la poarta olandezilor care nu sunt

chiar din categoria „ soft”.

E o perioada de presing  japonez, care profita de faptul ca olandezii sau retras inexplicabil la doar 1:0 in aparare.

Minutul 65: Okubo(J) cu un sut, al treilea in cateva minute, il face pe portarul olandez sa se intinda zdravan ca sa scoata mingea din spatiul portii.

Olandezii stau acum cu 8chiar 9 jucatori in aparare.

Da, da in aparare!

Intra Elia(O)  in locul lui Van der Vaart(O).

Intrarea lui Elia(O) impinge jocul olandezilor cat de cat inainte.

Minutul 85 Elia(O) il trimite pe Afellay(O) in bresa si acesta e acum singur fata in fata cu Kawashima(J), dar nu reuseste sa treaca mingea de acesta.

Minutul 88: Huntelar(O)  la Afellay(O), dar mingea nu intra in plasa.

Minutul 90: Tulio(J) il deschide pe Okazaki(J) in careu si acesta cu stangul din intoarcere suteaza frumos, dar mingea zboara peste bara

Dupa 3 minute, arbitrul, care a condus bine , fluiera sfarsitul partidei.

Olandezii castiga fara sa convinga.

Meciul se incheie cu 1:0 pentru Olanda.

(Grupa D)

Stadionul  Royal Bafokeng din Rustenburg/ ora 1600

Ghana (alb) – Australia(galben-verde )

Ghana e favorita, pot baietii din tara cangurilor sa produca surpriza?

Arbitrul Rosetti din Italia conduce partida.

Australienii incep partida foarte agresiv.

Minutul 11:O lovitura libera de la 25 de metri executata de Bresciano(A) este respinsa de portarul Kingson nu reuseste sa prinda mingea si Holman(A) reactioneaza mai rapid decat numarul 6 care priveste si priveste cum acesta o prelungeste in plasa.

E 1:0 pentru Australia.

Ghanezii parca se trezesc

Minutul 24: Ayew(G) face o cursa pe partea dreapta si trage de la 14 metri, Schwarzer(A)  respinge in ultimul moment.

Minutul 25: Din nou Ayew(G) o pune lui Mensah(G) care suteaza, Kewell(A) o scoate cu antebratul de pe linia portii. E 11 m si Kewell(A) vede rosu.

Executa Gyan(G) si inscrie.

E 1:1.

Australia e in 10 oameni.

Ghana incepe sa preseze si are ocazii de a majora scorul.

Minutul 27: Prince Tagoe(G)

Minutul 44: Prinz Boateng(G).

Dar cele 45 de minute au trecut.

Minutul 50: Ashamoa(G) de la 35 de metri trimite un sut racheta, dar ....nimic.

Schwarzer(A)  e cel mai solicitat om de pe teren.

Ghana a preluat franele jocului.

Australia mai ataca din cand in cand, cautand sa obtina lovituri libere si cornere.

Minutul 67: Wilkshire(A) face o cursa pe stanga si pune mingea pe fruntea lui Chipperfield(A)  care o trimte putin peste bara transversala.

Ghanezii rateaza in acelasi minut pentru cativa milimetri ridicarea scorului.

Minutul 71: Boateng(G) trimite o pasa ideala lui Ashamoa(G) care rateaza dintr-o pozitie ideala.

Minutul 72: O sansa de 120 % procente e ratata de Wilkshire(A) care nu reuseste sa treaca mingea de portarul Kingson(G), care astfel isi spala o parte din pacatele golului.

Australienii incep sa joace meciul vietii lor si desi sunt numai 10 pe teren nu se vede.

Ghana e impresionata si  se lasa impinsa in propria jumatate de teren.

Australienii ataca si ataca.

Arunca mingile in careu, sus, unde inaltul Kennedy(A) este un pericol permanent.

Ei trebuie sa castige, e ultima lor sansa reala de a se califica pentru faza eliminatoriilor.

Dar suntem in minutul 90 si e tot egal.

Trei minute de prelungiri.

Acum e acum.

Corner Ghana, Schwarzer(A) respinge cu greu, corner din nou, dar fara urmari.

Serbia trebuie sa castige.

Australienii mai au doar o sansa teoretica de a nu pleca acasa.

(Grupa E)

Stadionul  Loftus Versfeld  Pretoria/ ora 2030

Camerun (verde –rosu) - Danemarca (alb)

Meciul celor doua echpe cu zero puncte, e ultima sansa.

Jorge Larrionda din Uruguay are fluierul si decide cine si de ce!

Jocul e disputat de la inceput.

Camerunul aduce mai mult spirit ofensiv in joc si castiga duelurile om la om.

Minutul 7: Un pas in adancime si Rommedahll(D) suteaza periculos.

Camerunezii, lovitura libera, corner, lovitura libera, dar portarul danez prinde.

Camerunul preseaza si joaca combinativ, danezii inca nu au ajuns mintal pe teren.

Minutul 10: Greseala lui Poulsen(D), mingea il gaseste pe Eto‘o(C) singur la 14 metri de poarta si sutul lui necrutator zguduie plasa.

E 1:0 pentru Camerun.

Minutul 15, in sfarsit danezii s-au trezit.

Un sut la poarta, un corner, dar mijlocul terenului e dominat de verde-rosu.

Minutul 20: Un pas in adancime, Thomason(D) o impinge cu varful bocancului, dar Souleymanu (C) pareaza.

Multe pase gresite de ambele parti.

Se simte nervozitatea celor doua echipe care sunt condamnate la victorie.

Camerunezii au mai mult posesia balonului si sunt mai periculosi.

Dar vine....

Minutul 33: Contra atac al danezilor, Kjaer(D) centreaza si Bendner(D) dintre doi aparatori, aluneca la 5 metri in fata portii in minge si o introduce in plasa.

E 1:1.

Acum jocul e echilibrat.

Minutul 41: O ocazie foarte mare la poarta lui Souleymanu (C), dar in final Thomason(D) suteaza putin pe langa poarta.

Minutul 43: Emana(C), Emana(C) pas si sutul lui Etoo(C) loveste bara.

Minutul 43: Emana(C), trece de toata apararea albilor si o plaseaza cu ristul, dar Sorensen(D) pareaza.

Ultimele minute au fost foarte intensive si s-a jucat fotbal frumos.

Camerunul incepe in forta.

Minutul 47: Mbia(C) cu capul putin peste bara.

Minutul 50: Lovitura libera a lui Agger(D) se opreste in zid.

Ocaziile se succed de la o poarta la alta.

Jocul s-a mai linistit, se joaca tactic cu multe pase, Camerunul e mai mult in posesia mingii.

Ocaziile la poarta sunt, dar nu par periculoase.

Pana cand dintr-o faza care nu promitea nimic.

Minutul 61: Rommedahll(D) plimba mingea pe extrema, urmarit de un aparator care nu-l ataca decisiv, intra in careu si suteaza sec in coltul lung.

E 2:1 pentru Danemarca.

Acum Camerunul incepe sa atace furios, dar danezii s-au masat in aparare.

O ocazie, un sut peste bara, un sut pe langa bara si tot asa.

Minutul 71: Thomasson(D) se trezeste in careu singur cu portarul, preia din fuga, dar sutul lui e parat de Souleymanu (C).

Camerunul joaca acum cu trei atacanti si asalteaza poarta lui Sorensen(D), dar astfel dau posibilitatea albilor sa contra atace.

Minutul 76 : Emana(C), Emana(C), e in careu, suteaza si Sorensen(D) cu o parada de nota 10 mentine avantajul danezilor.

Deci mingea zboara intr-o singura directie, poarta albilor.

Danezii se arunca in traiectoria balonului, se apara si se apara.

Mai sunt 5 minute.

Ocaziile verde-rosilor se inmultesc si nu sunt putin periculoase, dar portarul danez se opune pana acum cu succes.

E minutul 90.

Camerunul mai are 3 minute pentru a egala macar si a-si pastra astfel o sansa minimala de calificare in optimi.