Campionatul mondial de fotbal - Africa de Sud - 2010 (VI)

(Grupa H)

Stadionul Mbombela in Nelspruit/ ora 1330

Chile (Ros albastru) – Honduras (alb)

Chilieni viseaza semifinala. Poate micutul Honduras sa-i aduca la realitate?

Arbitrul Eddie Mayllet din Seychelee (probabil patria fotbalului!) decide cine ia cartonasul galben si cine pe cel rosu.

Minutul 2: Fernandez(C) lovitura libera care cade sus pe plasa potii.

Minutul 3: Cartonas galben Carmona(C)

Chilienii joaca ofensiv si preiau initiativa de al inceput.

Albii joaca un 4-3-2-1 deci defensiv si isi incearca norocul pe contra atac.

Minutul 6:Vidal (C) si portarul Valladares(H)

Minutul 7:Vidal (C) si portarul Valladares(H)

si albii au cateva asa zise ocazii prin suturi de la distanta.

Minutul 34: Fernandez (C) il gaseste pe dreapta pe Isla(C) care centreaza si Beausejour(C) de la scurta distanta o introduce in plasa.

E 1:0 pentru Chile.

Rosii mai au doua ocazii mari dar fara a finaliza.

Albii mai trag o data de la distanta.

si asta a fost repriza intai.

In repriza a doua Hondurasul incearca sa faca presing dar renunta dupa10 - 15 minute si lasa terenul rosilor.

Minutul 61: Sanchez(C) trage pe langa poarta.

Minutul 64: Fernandez(S) lovitura libera de la 35 de metri il gaseste pe Vidal(C) in careul advers care prelungeste cu capul la Alonso(S)iar acesta de la 2 metri o da cu capul in bratele portarului Valladares(H)

Rosii domina si rateaza si rateaza.

Min68,73,74 si tot asa.

Superioritatea rosilor e evidenta.

Albii fug lovesc mingea dar o ocazie serioasa de gol nu au.

Meciul ar fi trebuit sa se termine cu un 3 sau 4 la 0, dar cilienii se impiedica de ei insasi.

Hondurasul mai trage o data spre poarta.

Chile invinge cu 1:0 Honduras.

(Grupa H)

Stadionul Durban din Durban/ ora 1600

Spania (rosu-albastru) – Elvetia (alb-rosu)

Spania, campioana Europei contra elevilor profesorului Ottmar Hitzfeld

Arbitrul Howard Webb din Anglia conduce partida.

Spania a pierdut in ultimii ani un singur meci si este cotata actualmente la bursa ca favorita a CM.

Se joaca fotbal din primele minute.

Mingea circula doar in randurile spaniolilor.

Surprinzator este ca Elvetia joaca cu doua varfuri de atac si primul corner e executat de Barnetta(E).

Dar dupa 15 minute statistica spune:

Posesia mingii: 80% pentru Spania si 20% pentru Elvetia.

Elvetienii, cu o aparare in zona foarte buna, reusesc sa-i impiedice pe spanioli sa patrunda in careul lor de 16 m. Tactic perfect in fata unei echipe care joaca un fotbal superb.

Spaniolii, stiu desigur ca trebuie sa finalizeze, dar in fata zidului alb-rosu nu pot decat sa suteze de la distanta.

Prima ocazie:

Minutul 23: Pique suteaza de la 10 m , dar portarul Benaglio(E), excelent, retine.

Minutul 25: Ziegler(E) executa o lovitura libera periculoasa iar Casillas(S) prinde, scapa, prinde.

Minutul 30: Iniesta(S) scapa Grichting(E) faulteaza si lovitura libera de la 17 m executata de Villa(S) loveste zidul si iese in corner.

Spaniolii preseaza dar nu gasesc deocamdata cheia cu care sa deschida apararea elvetienilor.

Minutul 38: Contra atac reusit al alb–rosilor se incheie cu un corner.

Spaniolii domina clar joaca frumos dar le lipseste ceva, elementul decisiv.

Minutul 44: Un contra atac ca la carte se termina cu un sut al lui Villa(S) care iese in afara terenului.

Repriza a doua.

Incepe ca o copie perfecta a finalului primei reprize.

Spaniolii preseaza si preseaza.

Un sut la poarta, un corner, o centrare la poarta, un nou corner si tot asa.

Deodata din neant:

Minutul 52: Centrare lunga, doi spanioli gresesc preluarea si Derdiyok(E) e singur cu Casillas(S), e blocat dar reuseste sa impinga mingea la Fernandes(E) care suteaza o data, e blocat si inca o data...

E 1:0 pentru Elvetia.

Da, da pentru Elvetia!

Spaniolii domina acum in forta.

Minutul 62: sut Iniesta(S) de la 20 de metri peste poarta.

Minutul 69: Torres(S) sut, Benaglio(E) scoate.

Minutul 70: Alonso(S) suteaza in bara transversala a portii lui Benaglio(E)

Minutul 71: Navas(S) trece de Ziegler, sut si Benaglio(E) retine.

Dar elvetienii scapa si atunci...

Minutul 74: Derdiyok trece de un aparator spaniol, il intoarce pe Puyol(S) si loveste mingea cu ristul. Mingea se duce in coltul din dreapta jos al portii, dar .............loveste bara.

Minutul 78: Navas(S) un sut perfect de la 25 de metri care rade bara.

Un corner pentru spania, un corner pentru Elvetia.....

Spaniolii vor macar egalarea si acum incearca cum se spune in limbaj fotbalistic „cu ranga".

Suntem in minutul 90, se mai joaca 5 minute.

Este un asalt spaniol la poarta lui Benaglio dar e prea tarziu.

Meciul se termina cu 1:0 pentru elevii profesorului Hitzfeld.

Chile o ecipa care are 3 puncte.

Honduras e entuziasta dar fara sanse reale.

Spania joaca ubn fotbal minunat dar a pierdut primul meci!

Elvetia cu un joc tactic inteligent, invinge surprinzator Spania si face 3 puncte.

(Grupa A)

Stadionul Loftus Versfeld in Tshwane-Pretoria/ ora 2030

Africa de Sud (galben-verde) – Uruguay (alb)

O partida decisiva pentru calificarea in 16-zecimi, cu mult, mult, vuvuzella.

Massimo Busacca din Elvetia e cel care va conduce partida.

Uruguayul preia de la inceput controlul jocului.

Primele suturi de la distanta la poarta lui Khune(AS)

Gazdele joaca angajat dar nervos si cele doua suturi la poarta ale lui Tshabalala se duc in nori.

Minutul 25: sutul la poarta a lui Forlan(U) de la 25 de metri este deviat de Mokoena(AS) sub bara transversala, imparabil.

E 1:0 pentru Uruguay

Galben-verzi sunt socati.

Suarez(U) lasa doi aparatori cu"ochii in soare" dar rateaza de putin ridicarea scorului.

In continuare Bafana-Bafana (copii verzi) echilibreaza cat de cat jocul si au o ocazie

Minutul 43: Modise(SA) centreaza si Mphela(SA) loveste balonul cu capul, dar acesta se duce peste bara transversala.

Albii sunt hotarasi sa castige.

Suarez (U) ii ameteste de cateva ori pe aparatorii Africi de Sud dar pasele lui nu gasesc adresantul care sa si inscrie.

Bafana Bafana joaca cu avant si daruire dar nu pericliteaza prea tare poarta lui Muslera(U)

Minutul 55: Lovitura libera si Lugano(U) singur la cativa metri de poarta trimte mingea cu capul pe langa bara.

Minutul 67: Mphela(AS) repeta figura din prima repriza, dar tot pe langa cei sapte metri de plasa care se numesc poarta.

Minutul 80: Suarez apare singur cu mingea in careu si portarul Khune(AS), ii i-a picioarele. E 11 metri clar.

Khune (AS) vede rosu si in poarta intra Josephs(AS)

Executa Forlan (U) fara umor si inscrie.

E 2:0 pentru Uruguay