Campionatul mondial de fotbal - Africa de Sud - 2010 (II)

Africa ziua 2 / 12 Iunie - (Grupa B)

Stadionul Nelson Mandela Bay in Porth Elisabeth  / ora 1330

Coreea de sud (rosu-alb) –Grecia(albastru)

Vulpoiul de Otto Rehagel cu grecii lui contra „Taguk Warriors” ai lui Huh Jung-Moo.

Arbitru Michael Hester din Noua Zeelanda are fluierul in gura si da semnalul de incepere.

Grecii incep mai bine

Minutul 2: Corner Karagunis(G) rateaza de la 10 m.

Dar cam asta a fost cu albastrii.

Coreeni preiau controlul si.......

Minutul 7: Yueng (C) lovitura libera de la coltul terenului, Katsouranis(G) prelungeste nefericit cu capul la Soo(C) care lasat singur, de la 4 metri, o baga in plasa.

E 1:0 pentru Coreea de Sud.

Coreeni joaca la Manchester United, la Monaco, la Glasgow, sunt 7 legionari in echipa si asta se vede., sunt foarte periculosi in fata portii, unde o aparare elena slaba se balbaie si se balbaie.

Grecii incearca cu mingi lungi si inalte sa-l gaseasca pe Gekas si Charisteas.

Minutul 28: Pas in adancime si Chung Yong (C) e singur fata in fata cu portarul Tzorvas(G), care pareaza excelent.

Meciul se joaca intre ros-albii care sunt mai buni in toate compartimentele si albastrii care se straduiesc, bat vreo 6 cornere, dar un pericol pentru poarta lui Sungryong(C) nu sunt.

Coreeni cand prind mingea o duc concentrat spre careul grecilor si sunt mult mai aproape de gol.

Gekas(C) mai are o ocazie in minutul 43 cand portarul coreenilor orbit de soare la o minge inalta greseste copilareste, dar rateaza.

In repriza a doua totul se repeta.

Minutul 52:O greseala a fundasului Vyntra (G) in fata propriului careu e folosita de Park Ji Sung(C) care nu degeaba joaca la Man.U., el trece de doi adversari si impinge mingea pe langa Tzorvas(G) in plasa.

E 2:0 pentru Coreea de Sud.

Si tot asa.

Dupa zece minute din nou o minge trimisa cu capul de Park rade bara.

Rehagel face doua schimbari si grecii incep sa priceapa ca ei sunt cei care mananca bataie deci arunca totul inainte.

Gekas(G) cu o foarfeca in minutul 61, Kapetanos(G) in minutul 69 si din nou Gekas in minutul 72 si 80 au posibilitatea de a marca primul gol al grecilor la un campionat mondial. Dar a fost, sa fie.

Tot coreeni sunt mai aproape de 3:0 in minutul 85 cand Lee Chung Yong(C) scapa pe contra atac.

Si asta a fost.

Coreea de Sud castiga meritat cu 2:0 in fata Grecia.

(Grupa B)

Stadionul Park Ellis Johannesburg/ ora 1600

Argentina (albastru/alb–negru) – Nigeria (verde)

Maradona si Lionel Messi vor sa-i termine pe "Super Eagles".

Maradona un idol un exot. Argentina o echipa de vedete 100% Mesi 34 de goluri pentr Barcelona, Higuain 27 de goluri pentru Real Madrid si Teves si Veron si De Maria si Milito si De Michelis ?i, si, si..........

Lagerbek, suedezul, linistit, tacut, introvertit. Nigeria o echipa de legionari care joaca in Europa la echipe de prima mana si e cea mai buna echipa din Africa.

Germanul Wolfgang Stark, in sfarsit un arbitru cunoscut, fluiera inceputul meciului.

Minutul 3: Mesi, Mesi, Mesi pasul si Higuain suteaza putin pe langa bara.

Minutul 5 : Mesi sut de la 12 m dar Enyeama (N) scoate cu un reflex.

Minutul 6 : Corner executa Veron, cap Heinze si e..

1:0 pentru Argentina.

Nigeria incearca sa revina in joc si chiar reuseste sa ajunga de cateva ori in fasa porsii lui Romero.

Argentinienii joaca foarte rapid si  dupa 20 de minute verzii pot sa multumeasca portarului lor ca e doar 1:0.

In continuare sunt ocazii de 100%: 2 are Mesi si 2 are Higuain.

Nigeria face ce poate si se tine bine in fata superputerii Argentina.

Minutul 27: Combinatie frumoasa si Obasi(N) se intoarce o data prea mult, sutul lui trece pe langa poarta.

Minutul 36: Mesi - Di Maria – Mesi si  Enyeama (N) pluteste si scoate.

Se joaca fotbal barbateste, frumos si interesant.

Cand mingea e la Mesi sunt 1,2,3,4 si chiar 5 pe el, iar ultimul il culca la pamant.

Mai sunt cateva ocazii dar de mana a doua.

Repriza a doua.

Meciul continua ca in repriza intai.

Ocazia 1- min 48: Mesi, Veron, Enyeama (N)

Ocazia 2- min 51: Samuel, Veron, Enyeama (N)

Si tot asa, totul se termina la portarul in galben al Nigeriei care astazi a fost senzational.

Nigeria incepe din minutul 60 sa preseze si are doua cornere, dar asta da posibilitatea argentinienilor sa contra atace.

Minutul 65: Mesi putin pe langa bara.

Minutul 65: Higuain sut bomba de la 16 m, Enyeama (N) cu un reflex de duminica scoate.

Mai sunt si nigerienii care nu vor sa se dea batuti.

Minutul 70: Taiwo(N) un sut puternic cu spitul pe langa bara

Minutul 78: Martins(N) sut puternic pe poarta lui Romero(A) care prinde.

Minutul 80: Mesi - Di Maria – Mesi si  ... un portar in galben.

Minutul 81: Uce(N) – Yakubu(N) si Uce(N) dintr-o bucata, peste!

Minutul 86: Yakubu(N) din intoarcere, peste!

Minutul 89: Mesi, Mesi, -  Melito  si Mesi suteaza putin pe langa bara.

Un meci bun care trebuia sa se termine cu 5 sau 6  goluri diferenta pentru Argentina.

Asta nu ca Nigeria nu ar fi o echipa buna, ci doar pentru ca Argentina e foarte buna.

Portarul in galben, Enyeama (N) a fost omul meciului si asta pe drept.

Argentina castiga cu 1:0 meritat meciul cu Nigeria.

Concluzii:

Grecii mai au  10% sanse sa treaca de faza grupelor.

Coreea de Sud spera, dar meciul decisiv va fi cu Nigeria.

Argentina este o candidata la titlu, daca reuseste sa-si mentina forma si Mesi inscrie goluri.

Nigeria trebuie sa invinga de doua ori, dar  are calitatea si jucatorii necesari.

(Grupa C)

Stadionul  Royal Bafokeng in Rustenburg / ora 2030

Anglia (alb) –USA(albastru )

Capello cu Terry ?i Rooney spera la un antrenament cu "US-Boys"

Carlos Simon din Brazilia conduce partida.

Minutul 4: Aruncare de la margine la Heskey(A) un, doi, cu Gerrard(A) in careu si acesta o impinge cu ristul in coltul drept.

1:0 pentru Anglia.

Americanii joaca de parca nu s-ar fi intamplat nimic.

Mingea fuge de colo-colo.

Minutul 13:Americanii au 3 cornere consecutive.

Minutul 19:Donovan(SUA) centreaza si doi atacanti albastri trec pe langa minge la 2m de linia portii.

Minutul 20:Rooney(A) scapa, dar centrarea lui e pescuita de apararea USA.

Americanii joaca cu inima iar englejii par convinsi de superioritatea lor tehnica si se retrag la mijlocul terenului asteptand sa dea lovitura finala pe contra atac.

Minutul 30:Gerard, pasa pe linia portii, portarul Howard(SUA) respinge iar Haskey(A) aluneca in el si pe langa minge.

Englezii controleaza jocul, dar  putin prea fara pofta de atac.

Americanii nu se lasa, mai incearca una sau alta.

Minutul 30: Dempsey(SUA) suteaza slab de la 20 de metri. Nici o problema pentru Green(A) care vrea sa ia mingea in brate, dar aceasta ii scapa si se rostogoleste in plasa.

Sa vezi si sa nu crezi.!!!

E 1:1 pentru USA.

Englezii au o problema majora, portarul.

Repriza a doua

Englejii incep sa joace, fac presing si ii inghesuie pe americani in propriul careu

Minutul 50: Rooney(A) sut unu, Rooney(A) sut doi si arbitrul fluiera...ofsaid.

Minutul 51: Heskeye(A) gasit liber de Gerard(A), suteaza puternic dar Howard(SUA) prinde.

Ritmul e alert, americanii incearca sa nu-i lase pe engleji sa-si faca jocul, iar acestia nu reusesc sa-l puna pe Rooney in pozitie de sut.

Minutul 62: Un sut de nota 10 a lui Lampard(A) e respins de Howard(SUA)

Minutul 63:Scapa Altidore(SUA) si Green(A) isi spala pacatele.

Partida capata tempo.

Pasele englezilor inspre poarta lui Howard(SUA) nu-si gasesc adresantul, iar Rooney(A) trage de la 28 de metri pe langa poarta.

Si imediat ocazia urmatoare, dar Wright Phillips (A) nu loveste balonul optimal.

Englezii preseaza puternic, americanii arunca mingea cat mai departe de poarta lor sau chiar pe langa poarta lui Green(A).

Ultimele 10 minute, englezii forteaza golul dar timpul trece si nu se intampla nimic notabil pe tabela de marcaj, ba americanii sunt cei care au ocazia sa inscrie.

Anglia - USA 1:1.