Corneliu LEU - SECOLUL SI DEMOCRATIA
Mariana Cristescu, Damen Passo Doble, Editura Nico, Târgu Mures, 2012

Gimnastica aerobica: România a cucerit aurul pe echipe la Europenele din Portugalia

Romania a cucerit aurul in intrecerea pe echipe din cadrul Campionatelor Europene de gimnastica aerobica de la Elvas (Portugalia), sambata seara, gratie prestatiei sportivilor tricolori in calificari.
 Sursa foto: UEG / Facebook

Romania a impartit prima treapta a podiumului cu Ungaria, in timp ce Italia s-a clasat pe locul al treilea.

Romania are cel putin un reprezentant in sase finale in care a aliniat sportivi in calificari.

La individual feminin, Oana Corina Constantin, vicecampioana europeana anul trecut, a ocupat locul al doilea in calificari, cu 21,350 puncte, in timp ce Bianca Gorgovan s-a clasat a saptea, cu 20,750.

?i la individual masculin ambii gimnasti romani vor evolua in finala, Gabriel Bocser (21,150 ) a ocupat locul sase, iar Marian Brotei (21,000 p) s-a clasat pe sapte.

La perechi mixte, Dacian Barna si Lavinia Panaete au terminat pe locul patru, cu 20,700 puncte, iar Bianca Gorgovan si Lucian Savulescu au prins ultimul bilet (8), cu 20,350 p.

Lavinia Ioana Panaete, Dacian Nicolae Barna si Lucian ?tefan Savulescu au obtinut cea mai buna nota la trio, 21,305 puncte.

Romania (Lavinia Ioana Panaete, Bianca Maria Gorgovan, Gabriel Bocser, Lucian ?tefan Savulescu, Dacian Nicolae Barna) a ocupat locul al treilea in calificarile la grup, cu 20,616 puncte.

La dans aerobic, Romania, in formula Denisa Ganea, Iulian Perse, Roberta Danescu, Marian Brotei, Steliana Stoenescu, Ioana Andreea Darie, Alexandra Oprea, Andreea Aurelia Drenea, s-a clasat a patra in calificari, cu 18,500 puncte.

Romania a castigat medalia de argint pe echipe, vineri, in intrecerea juniorilor de la Elvas.

Duminica se vor desfasura finalele, atat la juniori, cat si la seniori.

AGERPRES (editor: Mihai Tenea)